GABINET SEKSUOLOGII I PSYCHOTERAPII

WARSZAWA                                        www.twojterapeuta.pl

Michał Sawicki - ZnanyLekarz.pl

Prezerwatywa” (ang. Condom) to jedno z najważniejszych i najczęściej używanych słów w edukacji seksualnej. Kiedyś wytwarzana z Jelit pochodzenia zwierzęcego – dziś (dużo bezpieczniej!) przeważnie z lateksu. Co mnie cieszy, to fakt, że naprawdę jest bardzo popularna. Niestety wciąż bywa tematem tabu i budzi zawstydzenie – zwłaszcza wśród dorosłych. Mam jednak nadzieję, że większość z nas wie jak prezerwatywa wygląda i do czego służy. 

 

Oto 16 faktów na temat prezerwatyw:

1. Prezerwatywa to środek mechanicznej antykoncepcji produkowany głównie z lateksu. Dla osób na lateks uczulonych wprowadzono prezerwatywy poliuretanowe – coraz powszechniej dostępne na polskim rynku.

2. Opakowanie gotowej do użycia prezerwatywy musi być wypełnione powietrzem i nieuszkodzone (nie przekłuwane, nie poszarpane). Najlepiej sprawdzić to poprzez delikatne naciśniecie opakowania. Jeżeli czujemy delikatny opór powietrza – możemy działać dalej.

3. Należy również sprawdzić datę ważności (prezerwatywy także mogą się przeterminować!) oraz symbol certyfikatu „CE”.

4. Prezerwatywa nie lubi ciepła, dlatego bezpieczniej kupować ją w klimatyzowanych aptekach oraz przechowywać w miejscach nienarażonych na wysokie temperatury.

5. Warto uważać na uszkodzenia mechaniczne – nie nosić prezerwatyw w portfelu czy tylnej kieszeni spodni.

6. Niezwykle ważny jest sposób założenia prezerwatywy! Na opakowaniu powinna być instrukcja obsługi. Wydaje się zabawne? Nie każdy potrafi to poprawnie zrobić. Prezerwatywy nie należy rozciągać ani sprawdzać jej wytrzymałości. Wystarczy ją delikatnie rozwinąć trzymając za końcówkę (zbiorniczek na nasienie).

7. Prezerwatywy mają różne rozmiary (najczęściej pasuje jednak rozmiar uniwersalny). Należy ją więc dobrać poprawnie, by nie uciskała zbytnio lub nie zsunęła się w trakcie stosunku.

8. Do seksu analnego służą prezerwatywy pogrubiane.

9. Coraz bardziej popularne prezerwatywy smakowe nadaję się WYŁĄCZNIE do stosunku oralnego. Substancje smakowe mogą dodatkowo uczulać. Poza tym są one przeważnie zbyt cienkie i nie nadają się do innego rodzaju seksu.

10. W przypadku zapotrzebowania na nawilżenie należy użyć lubrykatnów specjalnie do tego przygotowanych. Nie wolno stosować oleju, oliwki czy innych substancji na bazie tłuszczu. Mogą one uszkadzać ciągłość prezerwatywy.

11. Prezerwatywy NIE mają mikroporów przepuszczających plemniki czy wirusy.

12. Jedna prezerwatywa powinna być używana maks. ok 20 minut.  

13. Założenie dwóch prezerwatyw jednocześnie nie zwiększy zabezpieczenia. Bynajmniej! Prędzej spowoduje ich uszkodzenia.

14. Dobrze dobrana, poprawnie przechowywana i odpowiednio założona oraz stosowana prezerwatywa jest skutecznym środkiem antykoncepcyjnym. Dodatkowo chroni przed zakażeniem infekcjami: HIV, kiła, rzeżączka.

15. Prezerwatywa nie jest dobrym zabezpieczeniem przed ewentualnym zakażeniem infekcjami skórnymi (świerzb, wesz łonowa) oraz wirusem HPV.

16. Istnieją prezerwatywy dla kobiet, które kształtem przypominają te omawiane powyżej. Są przeważnie robione z materiałów nielateksowych. Mogą być one założone nawet do trzech godzin przed stosunkiem, co wydaję się być w pewnych sytuacjach dość komfortowe.

 

Podsumowując – nie należy się prezerwatyw obawiać. Warto ich używać mądrze pamiętając o odpowiedzialności za siebie oraz partnera/partnerkę.

 

#twojterapeuta

 

16 faktów na temat prezerwatyw!

15 lipca 2019
22 lipca 2019
Coraz częściej z mediów dopływają do mnie niepokojące sygnały dotyczące nierozumienia i mylenia pojęć seksuologicznych oraz mające w sobie wrogie przesłanie. Zdecydowanie można te komunikaty określić mianem mowy nienawiści. Są
15 lipca 2019
Prezerwatywa” (ang. Condom) to jedno z najważniejszych i najczęściej używanych słów w edukacji seksualnej. Kiedyś wytwarzana z Jelit pochodzenia zwierzęcego – dziś (dużo bezpieczniej!) przeważnie z lateksu. Co mnie cieszy,
06 maja 2019
Z kim najlepiej się skontaktować, by uzyskać wsparcie? Pójście do odpowiedniego specjalisty pomoże nam zminimalizować stres, zaoszczędzić czas i niekiedy pieniądze. Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak kwestie somatyczne.

TWÓJTERAPEUTA BLOG

Media Społecznościowe

Strona zrobiona w kreatorze stron internetowych WebWave

Kontakt

Warszawa, Świętokrzyska 16

693 787 011

kontakt@twojterapeuta.pl

 

 

 

 

MICHAŁ SAWICKI

Gabinet seksuologii i psychoterapii

Ochrona Danych    |    Kontrakt terapeutyczny