01 kwietnia 2018
01 września 2018
Już dzisiaj ruszam z serią wpisów dotyczących najważniejszych pojęć pojawiających się na terapii lub dotyczących zagadnień seksuologii i psychoterapii poznawczo-behawioralnej.  Kolejne zagadnienia będę publikował w >> GALERII << na instagramie.
11 maja 2018
W poprzedniej części artykułu powiedzieliśmy sobie o infekcjach,  w  ochronie przed którymi pomoże nam prezerwatywa. Warto więc o niej pamietać i odpowiednio używać :) Nie zawsze jednak możemy przerzucić na
11 maja 2018
Tekst ten przeznaczony jest dla osób pełnoletnich. Chociaż nie zgadzam się z powyższym zdaniem, zamieściłem je, by nie urazić niczyich przekonań. Nie oszukujmy się. Osoby poniżej 18go roku życia też
11 maja 2018
„Prezerwatywa” (ang. Condom) to jedno z najważniejszych i najczęściej używanych słów w edukacji seksualnej. Kiedyś wytwarzana z Jelit pochodzenia zwierzęcego – dziś (dużo bezpieczniej!) przeważnie z lateksu. Co mnie cieszy,

Z kim najlepiej się skontaktować, by uzyskać odpowiednie wsparcie?

Pójście do odpowiedniego specjalisty pomoże nam zminimalizować stres, zaoszczędzić czas i niekiedy pieniądze. Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak kwestie somatyczne. Te dwie sfery naszego życia często się przeplatają. Tym bardziej, żadna z nich nie powinna być pomijana.

Postaram się nie przynudzać. Chcę zainteresować tematem oraz wyczulić na pewne kwestie. Skrótowo przedstawię wybrane zawody, których przedstawiciele mogą być pomocni w codziennych problemach. Ich funkcje często się uzupełniają ale nie zawsze dają zastąpić.

 

PSYCHOLOG – podstawowe pojecie odnoszące się do osoby, która ukończyła studia magisterskie. Posiada wiedzę z zakresu życia psychicznego człowieka. Jest kompetentna w kwestii orzekania, udzielania pomocy psychologicznej i przeprowadzania odpowiednich testów i kwestionariuszy – badających temperament, osobowość czy iloraz inteligencji. Psychologowie pracują w poradniach, szpitalach, szkołach, zakładach karnych etc. Powinni być wszędzie tam, gdzie potrzebne jest wsparcie i wstępne rozpoznanie problemu. Słowo to wzięło swoją nazwę od greckich "psyche" (dusza) i "logos" (nauka).

 

PSYCHIATRA – dla większości z nas znane słowo określające specjalizację z zakresu medycyny. Oznacza to, że psychiatrą może być wyłącznie lekarz. Jedyny zawód w Polsce, który uprawnia do diagnozy lekarskiej, badań fizykalnych oraz wypisywania recept. Psychiatrzy, podobnie jak inni lekarze, mogą pracować publicznie (na NFZ) oraz prywatnie.

 

SEKSUOLOG – pojecie, które wciąż budzi najwięcej emocji, jednocześnie jest niestety najmniej znane. Seksuologia po specjalizacja podyplomowa. Seksuologię może ukończyć lekarz lub psycholog. To jaką bazę wykształcenia ma dana osoba definiuje zakres pomocy seksuologicznej przez nią udzielanej. Jeżeli mamy do czynienia z lekarzem-seksuologiem możemy śmiało rozmawiać z nim na temat np. badań hormonalnych czy leków opóźniających ejakulację. Możemy tez mieć zapewnienie, że uzyskamy wsparcie medyczne. Lekarz seksuolog może mieć dodatkową specjalizację tj. ginekologia. Psycholog, który został seksuologiem może pomagać poprzez psychologiczne metody pracy. Jest to bardzo przydatne w przypadku problemu np. zaburzeń erekcji, którego źródłem jest stres lub problemy w relacji.

 

PSYCHOTERAPEUTA – zacznijmy od etymologii słowa. Z klasycznego języka greckiego psychoterapia to „leczenie duszy”. Oznaczałoby to proces mający na celu poprawę stanu psychicznego pacjenta. Proces ten jest dość specyficzną relacją trwając dłużej niż kilka spotkań. Mówiąc o specyfice muszę wspomnieć o kontrakcie, który obowiązuje zarówno pacjenta, jak terapeutę. Te zasady mogą się różnić w zależności od nurtu, czyli podejścia reprezentowanego przez różne szkoły. Możemy spotkać się z psychoanalizą, humanizmem czy wybraną przeze mnie psychoterapią poznawczo-behawioralną.

Szkoła psychoterapii to 5-letni kurs podyplomowy. Jego uczestnicy mają za sobą również pracę terapeutyczna pracę własną – indywidualną lub grupową. Poddawani są dodatkowo regularnym superwizjom – spotkaniom, podczas których inni specjaliści pomagają ocenić ich prace z pacjentami. 

 

Podsumowując: nie każdy psycholog potrafi prowadzić terapię a nie każdy seksuolog może nam wypisać receptę na Viagrę. Zachęcam do pozyskiwania informacji o specjalistach, do których się udajecie. W doborze właściwej pomocy ważna jest również otwartość w mówieniu o problemie oraz oczekiwaniach. My terapeuci jesteśmy przede wszystkim ludźmi, przygotowanymi do tego, by pomagać.

 

#twojterapeuta

 

PSYCHOLOG? SEKSUOLOG? PSYCHOTERAPEUTA?

BLOG

 


 

 

 

#twojterapeuta

- Twój terapeuta

MICHAŁ SAWICKI 

 

_________________

Michał Tytus Sawicki - ZnanyLekarz.pl

GABINET SEKSUOLOGII

I PSYCHOTERAPII

 

2018 ®