11 maja 2018
01 września 2018
Już dzisiaj ruszam z serią wpisów dotyczących najważniejszych pojęć pojawiających się na terapii lub dotyczących zagadnień seksuologii i psychoterapii poznawczo-behawioralnej.  Kolejne zagadnienia będę publikował w >> GALERII << na instagramie.
11 maja 2018
W poprzedniej części artykułu powiedzieliśmy sobie o infekcjach,  w  ochronie przed którymi pomoże nam prezerwatywa. Warto więc o niej pamietać i odpowiednio używać :) Nie zawsze jednak możemy przerzucić na
11 maja 2018
Tekst ten przeznaczony jest dla osób pełnoletnich. Chociaż nie zgadzam się z powyższym zdaniem, zamieściłem je, by nie urazić niczyich przekonań. Nie oszukujmy się. Osoby poniżej 18go roku życia też
11 maja 2018
„Prezerwatywa” (ang. Condom) to jedno z najważniejszych i najczęściej używanych słów w edukacji seksualnej. Kiedyś wytwarzana z Jelit pochodzenia zwierzęcego – dziś (dużo bezpieczniej!) przeważnie z lateksu. Co mnie cieszy,

W poprzedniej części artykułu powiedzieliśmy sobie o infekcjach,  w  ochronie przed którymi pomoże nam prezerwatywa. Warto więc o niej pamietać i odpowiednio używać :)

Nie zawsze jednak możemy przerzucić na nią całą odpowiedzialność. Są bowiem wirusy i drobnoustroje, które możemy przywieźć z wakacji mimo mechanicznego zabezpieczenia.

 

Poniżej przedstawię Wam te, które można najczęściej "złapać". Nie bójcie się czytać do końca. Poszerzenie wiedzy może wam jedynie pomóc. 

 

WIRUS OPRYSZCZKI – podzielony na dwa podtypy: HSV-1 dotyka okolic twarzy (tzw. „zimno”), HSV-2 atakuje okolice narządów płciowych. Niestety prezerwatywa nie chroni w 100% przed infekcją, ponieważ swą powierzchnią może nie obejmować wszystkich miejsc zakażonych.

 

INFEKCJE SKÓRNE – zaliczane do wenerycznych, chociaż można się ich nabawić oczywiście również w kontaktach pozaseksualnych. Chciałbym tu przywołać wszystkim znane (przynajmniej z nazwy) wszy łonowe oraz świerzb. Te pierwsze są mniej problematyczne, jednak w aptekach praktycznie nie ma środków je zwalczających. Farmaceutycznie ogarniamy tylko wszy atakujące głowę, zapominając o włosach na reszcie ciała. Na świerzb najbardziej skuteczne są środki na receptę, a leczenie obejmuje również gruntowne pranie odzieży, pościeli i ręczników (w wysokich temperaturach!).

 

Oczywiście istnieje wiele innych infekcji mogących przenosić się drogą płciową, a te powyżej wspomniane nie zostały opisane szczegółowo. Dokładnych informacji należy szukać u edukatorów HIV/AIDS, STI, lekarzy ginekologów, zakaźników, wenerologów czy seksuologów. Polecam również ulotki produkowane przez organizacje pozarządowe lub agendę SMZ – Krajowe Centrum as. AIDS.

 

Na koniec zależy mi na tym, byś dobrze zrozumiał/zrozumiała moją motywację do dzielenia się powyższymi informacjami. Tekst ten nie miał za zadanie obrzydzić doznania cielesne. Chciałem tylko zachęcić do rozwagi, zabezpieczania się, testowania (!) i przede wszystkim rozmowy. Rozmowy o tym, co dotyczy większości z nas, a często podciągane jest niestety do moich „ulubionych” tematów TABU. Wracając jednak to tytułu – oczywiście to był tylko pretekst do tego, żeby zadbać o zdrowie. Chętniej nawiązujemy kontakty (w tym seksualne) w okresie wakacji. Mam nadzieje, ze zostaną z nich tylko pozytywne wspomnienia!

 

#twojterapeuta

 

STI - INFEKCJE, O KTÓRYCH NALEŻY PAMIĘTAĆ RÓWNIEŻ PODCZAS WAKACJI cz. II

BLOG

 


 

 

 

#twojterapeuta

- Twój terapeuta

MICHAŁ SAWICKI 

 

_________________

Michał Tytus Sawicki - ZnanyLekarz.pl

GABINET SEKSUOLOGII

I PSYCHOTERAPII

 

2018 ®